FAQ - Časté otázky
Co to je restituční nárok
Nárok na náhradní pozemek získali lidé, kteří během minulého režimu přišli o půdu, a tu jim při restitucích
už pozemkový úřad nemohl vydat (z různých důvodů). Státní pozemkový úřad restituentům nabízí pozemky formou veřejných nabídek. Zákon dává oprávněným osobám možnost výběru náhradního pozemku.
Restituční nárok představuje právo restituenta (oprávněné osoby) na vydání náhradního plnění z majetku státu
v případě, kdy restitutio in natura tedy návrat do původního stavu již není možný.
Převod restitučních nároků lze vykonat prostřednictvím smlouvy o postoupení pohledávky uzavřenou Občanského zákoníku a §33 a zákona č.229/91 Sb.
Historie vypořádávání restitucí:
- Restituční proces není ani po dvaceti pěti letech ukončen, zejména v případě nároků oprávněných osob – původních vlastníků na bezúplatný převod jiného pozemku podle § 11 odst. 2 zákona č. 229/1991 Sb.
- Bývalý pozemkový fond ČR upřednostnil prodej státní půdy zemědělcům před vypořádáním nároků oprávněných osob
v rámci restitucí - Novela zákona č. 95/1999 Sb., o prodeji půdy, provedená zákonem č. 253/2003 Sb., účinná od 6. 8. 2003, přinesla nové znění § 7 odst. 5 s úpravou práva přednosti zájemce o půdu – oprávněné osoby, před ostatními zájemci. Novela tak přinesla příznivý obrat v procesu uspokojování nároků oprávněných osob. Týmž zákonem ale byl změněn i zákon o půdě, a to tak, že v něm byla zakotvena tzv. „restituční tečka“.
- První pokus omezit množství restitučních pohledávek byla tzv. "restituční tečka“ do konce roku 2005, kdy velký počet restituentů přišlo o své restituční nároky.
- Stát vícekrát přerušil proces veřejných nabídek (rok 2013) a v roce 2016 byl schválen nový zákon, který prakticky ukončoval restituce. Jeho účinnost ale byla odložena o 2 roky, tedy restituce měli definitivně končit tzv. restituční tečkou k 30.červnu 2018.
- Nakonec Ústavní soud těsně před koncem zrušil restituční tečku svým nálezem, který můžete je veřejně dostupný na internetu. Restituce tedy sice pokračují i nadále, no praktické šance získat jakoukoliv rozumnou náhradu jsou každým měsícem menší s ohledem na malou ochotu státu vydávat více pozemků s lepší kvalitou.
Časové omezení převoditelnosti - “Stáří“ nároků?
Postoupené pohledávky, tedy pohledávky, které oprávněná osoba / restituent postoupil nebo-li prodal třetí osobě, mají platnost pouze dva roky od nabytí právní moci. Proto je tzv. “stáří“ nároků důležitým faktorem jejich hodnoty. Nároky, u kterých uvedená lhůta dvou let již uplynula, no nebyli nikdy postoupené na třetí lze za určitých specifických podmínek rovněž zhodnotit.
ZPRÁVY
Pozemkový fond ČR
Bývalý Pozemkový fond ČR zanikl k 31.12.2012 a jeho úlohy převzal Státní pozemkový úřad (SPÚ), který vznikl k 1. 1. 2013.